Serdecznie zapraszamy na spotkanie „Mięćmierz pod skrzydłami”, które odbędzie się w niedzielę 28 lipca o godzinie 15:30 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12).
Poniżej więcej informacji o wydarzeniu:
Spotkanie będzie dotyczyło Historii Mięćmierza,powstania obiektu jakim jest wiatrak kozłowy przez niego wzniesiony stanowiący dominantę w okolicy Kazimierza Dolnego .
Bartosz Zaczkiewicz jest autorem wystawy poświęconej niezwykłemu miejscu jakim jest „Skansen Molina da Venti”, usytuowany w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego na malowniczej skarpie w Mięćmierzu. Skansen znajduje się w sercu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, na terenie punktu widokowego na przełom Wisły, skąd rozciąga się panorama na przeciwległy brzeg rzeki, gdzie u szczytu wzniesień Janowca stoi renesansowy zamek. Niemalże u zbocza tej skarpy znajduje się liczący ponad 100 lat Wiatrak Kozłowy, wpisany do rejestru zabytków (pod numerem A/925) jako dobro kultury polskiej. Wiatrak został tam przeniesiony 1975 r. Autorami tego przedsięwzięcia są Maria i Ryszard Dziadoszowie.
Ryszard Dziadosz jest właścicielem i budowniczym starego wiatraka, który podczas spotkania przybliży genezę zarówno wzniesienia wiatraka, jak i jego przeniesienia. Z ust Pana Ryszarda usłyszymy również fragmentaryczne opowieści i ciekawostki dotyczące Mięćmierza z czasów końca ubiegłego wieku.
Bartosz Zaczkiewicz, łódzki fotograf zgłębiający od kilku dekad
swoją wiedzę, doświadczenie i praktykę fotograficzną, której oddany jest jako pasjonat
postrzegania świata w niecodziennych perspektywach. Swoją fotograficzną podróż rozpoczął w Łodzi, jako student oraz uczestnik licznych warsztatów fotograficznych organizowanych w wielu miastach w kraju j i za granicą.
Ryszard Dziadosz jest właścicielem i budowniczym starego wiatraka.
Urodzony 14.03.1932r w Kolonia Hostynne w powiecie Hrubieszowskim, województwie Lubelskim.
Socjolog, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,
Pracownik Instytutu medycyny pracy i Higieny Wsi.
Współautor raportu o ubezpieczeniu rolników indywidualnych w PRL-u.