Fundacja Spichlerz Kultury wraz z instytucjami partnerskimi zaprasza od 11 do 16 września na 12. edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki jest partnerem festiwalu.
Zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego wydarzenia Pardes Festival odbywają się w trzech lokalizacjach festiwalowych.
Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym interdyscyplinarnym programie festiwalowym w Kazimierzu nad Wisłą, Celejowie i Zamościu. Festiwal łączy przeszłość z teraźniejszością: odkrywamy wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach, na fotografiach i w dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów na Lubelszczyźnie, w całej Polsce – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r.
Pierwsze wydarzenie festiwalowe to „lekcja historii” w kazimierskiej synagodze, środa 11 września, godz. 11:30. Lekcję prowadzi profesor Andrzej Trzciński.
Po lekcji historii w synagodze organizatorzy zapraszają na warsztat wycinanki żydowskiej. Joanna Matyjasek, twórczyni wycinanek festiwalowych, przybliży historię i specyfikę wycinanki żydowskiej i wykreuje wraz uczestnikami warsztatu wycinanki z jabłkiem w roli głównej i innymi owocami znaczącymi w tradycji żydowskiej. Do udziału w warsztacie organizatorzy wraz dyrekcją Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym zapraszają młodszych i starszych, całe rodziny i całe klasy z okolicznych szkół.
Popołudnie i wieczór 11 września (środa) spędzamy na pikniku w położonej malowniczo wśród sadów i pól podkazimierskiej miejscowości Celejów. W programie pikniku „Pardes znaczy Ogród. Mleko, miód i wino” organizowanego wraz z lokalnym stowarzyszeniem „Wokół Bystrej” opowieść profesora Andrzeja Trzcińskiego o symbolice jabłka w judaizmie, smakowanie przysmaków kuchni żydowskiej, warsztat czerpania papieru, pograjka z Kapelą z Wocjciechowa, spacer tematyczny z regionalistą i inne atrakcje.
12 i 13 września (czwartek i piątek) organizatorzy zapraszają na wydarzenia w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego.
Do KOKPiT przy ul. Lubelskiej zapraszamy na: prezentację dr Renaty Piątkowskiej poświęconą obiektom kultu synagogalnego ze zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i opowieści znakomitych ekspertek i eksperta o wybitnych żydowskich artystkach: Sarze Lipskiej, Alicji Halickiej i Julii Keilowej. W programie Pardes Festival rok rocznie pojawiają się tematy przybliżające wielokulturowe dziedzictwo Polski i Europy. Tego roku organizatorzy zapraszają na prezentację wyjątkowego projektu Muzeum Okręgowego w Lesznie „Encyklopedia Jonstona”. Dr Kamila Szymańska przedstawi postać wybitnego polihistora i encyklopedysty z Leszna. I na tym wydarzeniu spotykamy się w klimatycznej sali w podziemiach KOKPiT.
W programie także spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki biograficznej poświęconej Julii Keilowej, wybitnej metaloplastyczce art déco (we współpracy z wydawnictwem Marginesy). Spotykamy się w uroczym wnętrzu Zielonej Tawerny przy ul. Nadrzecznej.
Na finał prezentacji dorobku twórczego artystek żydowskich spotkanie z dr Edytą Gawron z Żydowskiego Muzeum Galicja poświęcone Helenie Rubinstein, twórczyni słynnego imperium kosmetycznego, kolekcjonerce sztuki i mecenasce artystów. Na spotkanie z postacią Heleny Rubinstein organizatorzy zapraszają do Domu Architekta.
Ważnym punktem w programie kazimierskim jest już od lat spacer tematyczny śladami żydowskimi w przedwojennym Kazimierzu nad Wisłą, którego szlak opracowuje dla Pardes Festival „Licencja na Oprowadzanie”. Wielką atrakcją programu kazimierskiego jest rejs po Wiśle z regionalistą dr. Andrzejem Pawłowskim. Trzymajmy kciuki za pogodę!
Kazimierski program Pardes Festival uświetni pokaz filmu „Przysięga Ireny” w plenerowym kinie przy Starej Łaźni. Po pokazie spotkanie z gośćmi specjalnymi.
Dodajmy, że wiele kadrów tego filmu zostało zrealizowanych w Lublinie (13 września, piątek).
W programie kazimierskim nie zabraknie muzyki. 12 września (czwartek), godz. 20:00, w Domu Architekta przy kazimierskim rynku koncert organizowany w partnerstwie z SARP i Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce (TSKŻ). W programie tego wyjątkowego wieczoru muzyczne opowieści z czterech stron świata, czyli muzyka z Bliskiego Wschodu, klimaty Sefarad i nuty Żydów aszkenazyjskich. Wystąpią dwaj wybitni instrumentaliści: Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe, duduk, tombak) i Mateusz Szemraj (lutnia oud, rubab, cymbały). Przed koncertem smakowanie wina z winnicy Dom Bliskowice. Wstęp wolny. Zapraszamy na kieliszek wina i niezwykłe wydarzenie muzyczne.
W weekend 14 i 15 września i poniedziałek 16 września organizatorzy Pardes Festival zapraszają do Zamościa. Partnerem głównym programu zamojskiego jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, główną lokalizacją zamojską Centrum „Synagoga” FODZ.
Bogaty w wydarzenia program nasycony wielokulturową spuścizną miasta zaplanowany jest w kilku lokalizacjach zamojskiego starego miasta. Zamojską odsłonę festiwalu zainauguruje prezentacja multimedialna dr Jakuba Żygawskiego, dyrektora Archiwum Państwowego w Zamościu, poświęcona historii wielokulturowego „miasta idealnego”. W Muzeum Zamojskim goście festiwalowi podążą śladami Ormian sprowadzonych do miasta przez hetmana wielkiego koronnego i kanclerza Jana Zamojskiego. Zapraszamy!
Szczegóły programu na FB: https://www.facebook.com/PardesFestival/
Link do programu: https://pardesfestival.pl/program
Wycinanka: Joanna Matyjasek / Oprawa graficzna: Lidia Dańko