Stowarzyszenie Anthill zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu „Powstanie Styczniowe w Kazimierzu Dolnym”. Jest to upamiętnienie działań́ powstańczych w rejonie Kazimierza Dolnego – oddziału Leona Frankowskiego i całego garnizonu pod dowództwem Antoniego Zdanowicza. W ramach wydarzeń przygotowaliśmy na wzgórzu za kościołem Farnym całosezonową wystawę poświęconą wydarzeniom stycznia 1863 roku.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 22 stycznia 2023 roku. Rozpoczniemy o godzinie 10.30 Mszą Świętą w. Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, którą uświetni koncert organowy. Następnie – na wzgórzu za kościołem Farnym – zostanie otwarta wystawa, a uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji tematycznej oraz otrzymają katalogi wystawowe.
Ślady Powstania Styczniowego widoczne są do dziś. Kultywowanie najdłuższego zrywu niepodległościowego, szczególnie w okrągłą – 160. rocznicę, jest wyrazem naszej pamięci i czci dla tych, którzy gotowi byli oddać swoje życie i młodość za niepodległą Polskę. Nie inaczej było w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. To właśnie w kazimierskich wąwozach przebywali powstańcy pod dowództwem Leona Frankowskiego, który zwerbował młodych Polaków – studentów świeżo zorganizowanego w Puławach Instytutu Politechnicznego.
„…Chcemy, żeby te wydarzenia historyczne trafiały do jak największej grupy odbiorców, dlatego zrealizowaliśmy całoroczną wystawę tematyczną, która będzie prezentowana na wzgórzu cmentarnym między Zamkiem a kościołem farnym w Kazimierzu Dolnym. Przygotowaliśmy również katalogi z wystawy, dzięki którym każdy zainteresowany będzie mógł zabrać kawałek historii do domu. Dla najmłodszych przygotowaliśmy komiksy, które przedstawiają wydarzenia z Powstania w sposób przystępny i łatwy do zapamiętania…” – mówi Bartosz Niewiadomski ze Stowarzyszenia Anthill.