Ballady i romanse – zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu.
Polemizując z racjonalizmem, charakterystycznym dla poprzedniej epoki oświecenia, „Ballady i Romanse” są pełne tajemniczości i odniesień do świata nadprzyrodzonego; wizja rzeczywistości ubarwiona jest motywami pozazmysłowymi, a racjonalizmowi przeciwstawione są postulaty wiary w poznanie pozaracjonalne i istnienie zjawisk niemożliwych do objęcia przez rozum….
Epoka Romantyzmu to także wspaniały okres w polskiej i światowej muzyce – To czas Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena i wielu innych. Niektóre z dzieł tych kompozytorów, w wykonaniu laureatów i uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu im Fryderyka Chopina w Warszawie 2021, usłyszymy podczas Festiwalu „Ballady i Romanse w Kazimierzu Dolnym”.
Dziś Martin Garcia Garcia, laureat ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zagra dla Panstwa na zabytkowym fortepianie koncertowym z roku 1847, produkcji słynnej firmy Steinway, instrumencie darowanym przez Księżną Irinę zu Sayn Wittgenstein oraz Pana Seweryna Aszkenazego.
Wybrane „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza usłyszymy w wykonaniu wybitnego aktora Grzegorza Damięckiego.
2 października 2022, g. 16.00
Martin Garcia Garcia – fortepian
Johann Sebastian Bach:
Preludium i Fuga C-dur, WTC I, BWV 846 (5’)
Preludium i Fuga g-moll WTC I, BWV 885
Preludium i Fuga f-moll WTC I, BWV 857
Fryderyk Chopin:
4 Mazurki op. 33
3 Walce Op. 34
Robert Schumann:
Etiudy Symfoniczne Op. 13
Adam Mickiewicz – Ballady i Romanse
Recytacja: Grzegorz Damięcki
Koncert streamingowany na platformie youtube Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
https://www.youtube.com/channel/UCy_jb41DRypCQTqi3CZOqeQ/featured
Organizacja: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
Współpraca: Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym.
Patronat (współpraca): Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”