W związku Dniem Pamięci o Holokauście, KOKPIT w ramach Kazimierskich Spotkań Literackich zaprasza na popołudnie z Anną Bikont, wybitną pisarką i dziennikarką, autorką wielu książek o tematyce związanej z Zagładą.
Bezpośrednim pretekstem do rozmowy będzie wydany niedawno reportaż Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie. Książka to literackie śledztwo rzucające nowe światło na losy najmłodszych ocalałych. Reporterka wyrusza śladami Lejba Majzelsa, pracownika Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, który krótko po wojnie otrzymuje zadanie odnalezienia pięćdziesięciorga dwojga żydowskich dzieci pozostających pod opieką Polaków.
Spotkanie poprowadzi Maja Wolny.
23 kwietnia 2022, godz. 17:00
Dzwonnica Kultury
ul. Zamkowa 2
Kazimierz Dolny
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy w Bibliotece Publicznej (tel. 81 881 03 05) i Dzwonnicy Kultury (tel. 81 501 82 70)
Wstęp bezpłatny.
Anna Bikont
Pisarka, dziennikarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka kilkunastu książek, m.in. Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę My z Jedwabnego, której przyznano Europejską Nagrodę Książkową, a wydanie amerykańskie zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award). W 2017 roku wydała biografię Sendlerowa. W ukryciu, za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 biografię Jacka Kuronia Jacek (wraz z Heleną Łuczywo), wyróżnioną Nagroda Historyczną „Polityki”. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu. W 2022 roku ukazała się jej najnowsza książka Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie.