ŁUKASZ BARYS — Laureat Paszportu „Polityki” za powieść „Kości, które nosisz w kieszeni”. Opublikował również tom poetycki „Wysokie słońce”. „KOŚCI, KTÓRE NOSISZW KIESZENI” (Wydawnictwo Cyranka, 2021): Autor prowadzi czytelnika przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.
ELŻBIETA ŁAPCZYŃSKA — Autorka książki „Bestiariusz nowohucki” nagrodzonej Nagrodą Conrada, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka
i Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. „BESTIARIUSZ NOWOHUCKI” (Biuro Literackie, 2020): Wielowątkowa, surrealistyczna opowieść o Nowej Hucie lat 50. Autorka odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy.
MATEUSZ PAKUŁA — Wielokrotnie nagradzany dramatopisarz, dramaturg, reżyser teatralny. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. spektakle „Śnieg czy Konformista” (reż. B. Szydłowski), „Wojna polsko-ruska” i „Paw królowej” (reż. B. Świątek). „JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ” (Wydawnictwo Nisza, 2021): Intymna opowieść o chorobie, śmierci i pogrzebie ojca w świecie, w który wdzierają się bieżące wydarzenia, polityka, pandemia, rodzinne sprzeczki, a także opowieść o czułości, bezradności, gniewie i rozpaczy.
„FOKUS NA DEBIUT” — PROGRAM
30.07.2022, sobota, 16:00
ŁUKASZ BARYS – „Kości, które nosisz w kieszeni”
31.07.2022, niedziela, 16:00
ELŻBIETA ŁAPCZYŃSKA – „Bestiariusz nowohucki”
01.08.2022, poniedziałek, 16:00
MATEUSZ PAKUŁA – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”
Moderacja: Maja Wolny
MIEJSCE: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (sala na parterze), ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny
„Fokus na debiut” jest jednym z trzech zwycięskich projektów Konkursu na Inicjatywy Oddolne
w ramach zadania „Słowa mają moc” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.