- Miejsce: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12, pn.-pt. godz. 9:00-19:00, sob. 10:00-18:00
- Wernisaż: 5.08.2022, godz. 15:00
- Wystawa czynna: 5.08-8.09.2022
Zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki na wystawę Jerzego Jarosza i Jerzego Pokraka – członków Kazimierskiej Konfraternii Sztuki. Motywem przewodnim wystawy są formy przestrzenne z żeliwa. Oprócz form przestrzennych Konfratrzy zaprezentują obrazy w technice olejnej i rysunki.
Jacek Piotr Jarosz Urodzony w Lublinie w 1973 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Od początku twórczej działalności związany jest ze środowiskiem kazimierskim. Tworzy w akwareli, piórku, techniką olejną i akrylową. Zajmuje się rzeźbą i malarstwem z elementami kolażu.
W Kazimierzu Dolnym prowadzi galerię; Galerie Leonardo gdzie promuje i wspiera działania artystyczne , łącząc różne dziedziny sztuki. Bierze udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Do tworzenia inspirują mnie drobne rzeczy takie jak ruch, przestrzeń, ciekawa perspektywa, interesujący przedmiot, albo postać. Lubię bawić się kompozycją i podchodzić graficznie do przestrzeni, sylwetki osoby , bądź niesamowitych maszyn, instalacji, lub innych wytworów człowieka i natury. Tworzę mix rzeczywistości i wyobraźni, w którym wyobraźnia często bierze górę nad rzeczywistością. Moimi pracami staram się wywołać w odbiorcy pozytywną afirmację, przekazać mu pewną ideę, lub stan, w którym będzie czuł moc i siłę do realizacji marzeń, urzeczywistnienia siebie, by otaczał się stanem bez ograniczeń i cenił piękno ulotnej chwili.
Jacek Pokrak ur.1958 Artysta wizualny, związany ze sztuką abstrakcyjną, Haigą, fotografią. Od 2017 roku tworzy przede wszystkim w nurcie ekspresyjnym (compmaturism). Swoje prace prezentował m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Madrycie, Tokyo. Uczestniczył w ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jak sam mówi o sobie uprawia malarstwo emocjonalne. Nie ukrywa niechęci do rutyny, malarstwa sformalizowanego. Proces twórczy nazywa „dzienniczkiem uczuć” sesją w której przedstawia swój świat wewnętrzny. W swojej twórczości można zauważyć elementy outsider artu, postmodernizmu, surrealizmu. Podkreśla że jest „niepasteryzowanym” i „niesterylizowanym ” samoukiem. Na ostatnim Art Biennale w Londynie 2021 zaprezentował pracę compmaturystyczną (ekspresjonizm) pt. „Dream of Compaturism” wzbudzając zainteresowanie kolekcjonerów Sztuki Współczesnej Prace Pokraka mogą się podobać lub nie, ale na pewno nie można przejść koło nich obojętnie.”